STATYBŲ METU TENKA PASIRŪPINTI IR ATLIEKOMIS : PATARĖ, KĄ DARYTI, KAD JAS SUTVARKYTUMĖTE PIGIAU

Šatruva

Statybų metu tenka pasirūpinti ir atliekomis: patarė, ką daryti, kad jas sutvarkytumėte pigiau

Kur vežti rūšiuotas ar nerūšiuotas statybos atliekas bei kokie jų supirkimo įkainiai – žino ar pasidomi ne kiekvienas, kaip ir tuo, ar pasiūliusi pigias atliekų tvarkymo paslaugas, įmonė vėliau jų neužkas pamiškėje, sklype ar maišuose neišmes į buitinių atliekų konteinerius. Konteinerius statybinėms atliekoms nuomojančia ir jų surinkimu bei perdirbimu jau kone 30 metų užsiimančia sostinės bendrove „Šatruva“ pasitiki ir statybų rinkos senbuviai, ir besistatantieji individualiuosius namus, nes žino, jog taršios ar net pavojingos atliekos bus sutvarkytos atsakingai.

Veikia atsakingai

Statybinės – betono, plytų, mineralinės, akmens ir stiklo vatos, medienos, popieriaus, kartono, gipso, čerpių, plytelių, keramikos ir grindų dangos – atliekos kartu su komunalinėmis negali atsidurti komunalinių atliekų konteineriuose.

Pasiryžusieji statybinių atliekų tvarkymą patikėti kažkuriai įmonei, tą turėtų daryti atsakingai, mat skelbimų, siūlančių pigiai jas sutvarkyti, apstu, neretai tokias paslaugas siūlo asmenys, neturintys nei reikalingos įrangos, nei leidimų dirbti šį darbą. Legalūs vežėjai paiimdami atliekas, visuomet pasiūlo pasirašyti dokumentą – atliekų priėmimo deklaraciją, kurioje nurodoma, kokios atliekos ir kiek buvo surinkta – tai kone vienintelis garantas, kad vėliau atliekomis bus tinkamai pasirūpinta.

Bendrovės „Šatruva“ klientai – statytojai sostinėje, Vilniaus rajone ar netoli sostinės esančių mažesnių miestų gyventojai. Statybinių atliekų surinkimas ir išvežimas, betono ir plytų skaldos gamyba,  smėlio, skaldos pristatymas į vietą,  nuomojami jūriniai konteineriai – tai paslaugos, kurias savo klientams siūlo rinkoje 29 metus skaičiuojanti bendrovė.

Dažniausiai į „Šatruvą“ kreipiasi statybų bendrovės, kurios privalo rūšiuoti statybines atliekas, pildyti dokumentus, kiek jų išrūšiavo ir pristatė. Pavasarį, prasidėjus statybų sezonui, netyla privačių namų statytojų skambučiai – atliekų rūšiavimo konteineriai keliauja į statybų aikšteles.

Rūšiuoti atliekas verta

Statybinės atliekos įprastai kraunamos į 8 arba 10 kubinių metrų konteinerius. Pripildžius konteinerį, jis pakeičiamas tuščiu, arba jei paslauga nebereikalinga, išvežamas visam laikui. Konteineriai  pritaikyti atliekas krauti rankomis ir mechanizuotai.

Prasidėjus statybų sezonui konteinerio kieme užsakovas sulaukia per keletą dienų.

Jei žmogus nori sutaupyti,  betono, plytų likučius, kartoną plėvelę medieną – atliekas, kurios gali būti panaudotos antrąkart, turėtų rūšiuoti atskirai, likusios atliekos įprastai keliauja į miršių atliekų konteinerį.

Kai kurie renkasi paprastesnį, tačiau brangesnį kelią – visas atliekas krauna į vieną konteinerį, šios vėliau rūšiuojamos bendrovės „Šatruva“ aikštelėje, kol galiausiai perduodamos kitiems atliekų tvarkytojams. Atliekos, kurių neįmanoma panaudoti pakartotinai, deginamos arba keliauja į sąvartyną.

Susmulkinto betono ir plytų skalda naudojama keliams tiesti, statybose, įrengti aikšteles bei kitiems darbams – užsakius, ji įmonės transportu pristatoma tiesiai klientui nurodytu adresu.

Patarė, kaip rūšiuoti tinkamai

Kaip pasakojo bendrovės „Šatruva“ komercijos direktorius Miroslavas Žuravski, besistatantiems namus pataria atliekas rūšiuoti atliekas 20 litrų maišuose: atskirai krauti gipso kartoną, plėvelę, kartoną, medieną – geriausia, jei įmanoma, laikyti garaže. Nedidelį kiekį statybinių atliekų patariama vežti į didelių gabaritų ir pavojingų atliekų priėmimo aikštelės, dėl didesnio kiekio išvežimo  kreiptis į „Šatruvos“ komandą.

Pašnekovo žodžiais, jei atliekų nedaug, jie į aišktelę sostinės Pramonės gatvėje atvykusiems žmonėms pataria šias nemokamai priduoti savivaldybės aikštelėje, skirtoje didelių gabaritų ir pavojingoms atliekoms. Nustemba, kad daugelis ten važiuoti nenori: pirma – neturi laiko rūšiuoti atliekų, antra – nenori laukti eilėje.

Tie, kurie statosi namus, įprastai statybinių atliekų pridavimu rūpinasi statybų pabaigoje, renovuojantys namus – darbų pradžioje, kuomet vyksta griovimo darbai.

Kaip žinoti, kad griovimo ar statybų atliekos neatsidurs pamiškėje? M. Žuravski pataria pasidomėti įmonės veikla, licencija, nepasitikėti bet kuria skelbimų portale surasta įmone. Nemaža dalis žmonių vis dar džiaugiasi tiesiog atsikratę atliekų, nesirūpindami, kur, galiausiai, jos nukeliauja.

Dauguma statybinių atliekų gali būti panaudotos antrąsyk: betono atliekos – skaldai, polistireninis putplastis – granulėms, mediena – kurui,  metalas naudojamas skardoms gaminti.

Jūriniai konteineriai, kuriuos taip pat klientams nuomoja „Šatruva“ vis labiau populiarėja sodybose, aikštelėse. Juose įrengiamos net pirtys ar kavinės – viskas, ko klientai nori.

Daugiau informacijos: www.satruva.lt